Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego producenci płytek skrawających umieszczają różnego rodzaju znaczki na czołowej powierzchni płytki? Większość nie zdaje sobie sprawy jak bardzo wpływają na jakość pracy narzędzia oraz, że jest to BARDZO PROSTY „myk” na wyższą trwałość.

 

 

Gdy spojrzycie na czołową powierzchnię płytki, np. ENMX0604 YG602, znajdziecie tam kropkę i okrąg. To nie są żadne ozdoby, one pełnią istotną funkcję wynikającą ze sposobu produkcji płytek. Podczas procesu produkcyjnego płytki zawsze są ułożone kropką w tym samym kierunku. W ten sposób łatwiej zapanować nad tolerancjami, co przekłada się bezpośrednio na trwałość narzędzia.


Podczas frezowania każdy ząb powinien poruszać się po tym samym torze, czego w rzeczywistych warunkach nie da się zapewnić, gdyż nakładają się na siebie błędy wynikające z tolerancji płytek i gniazd. Im wyższy posuw na ząb, tym ważniejsze, aby minimalizować te błędy. I tutaj ważną rolę zaczyna grać nasza kropka. Prostym sposobem na zminimalizowanie bicia jest ułożenie płytek we wszystkich gniazdach tak, aby kropki były w tych samych miejscach.


To zapewni nam ruch wszystkich płytek w jednej płaszczyźnie tak jak to tylko możliwie, zapewniając wyższą trwałość, mniejsze zagrożenie wykruszeniem krawędzi, a więc większą przewidywalność procesu. Ponadto podniesiecie jakości powierzchni oraz ogólną dokładność wykonania obrabianych komponentów.


Coś tak prostego jak sposób wymiany płytek może wpływać na Wasz codzienny sukces!


Jeżeli macie dalsze pytania, jesteśmy do Waszej dyspozycji : kontakt