W ofercie firmy YG-1 znajduje się szeroki asortyment gwintowników ręcznych, które z powodzeniem można stosować przy podstawowych pracach ślusarskich. Wszystkie gwintowniki ręczne wykonane i oferowane są w kompletach. Komplety ręcznych gwintowników metrycznych o podziałce normalnej do gwintów prawych „M”, komplety gwintowników metrycznych o podziałce normalnej do gwintu lewego „M-LH”, komplety gwintowniki do zunifikowanego gwintu calowego o podziałkach standardowych „UNC” oraz gwinty calowe Whitworth’a „W”, mają w komplecie trzy sztuki gwintowników. Każdy z gwintowników w komplecie jest oznaczony i ma swoją nazwę.
Pierwszy gwintownik kompletu 3 sztukowego ma na swoim chwycie laserem naniesione znakowanie w postaci jednego paska dookoła chwytu. Gwintownik nazywany jest wstępnym, numerem pierwszym, czasem zdzierakiem lub jak w naszym przypadku „First”. Na chwycie tego gwintownika dodatkowo wykonuje się cechy: wymiaru gwintu, numeru katalogowego EDP.
Drugi gwintownik kompletu 3 sztukowego ma na chwycie również laserem naniesione znakowanie w postaci dwóch pasków dookoła chwytu. Gwintownik nazywany jest pośrednim, numerem drugim lub jak w naszym przypadku „Second”. Na chwycie tego gwintownika dodatkowo wykonuje się cechy: wymiaru gwintu, numeru katalogowego EDP.
Trzeci gwintownik kompletu 3 sztukowego nie ma na swoim chwycie żadnego znakowania w postaci pasków dookoła chwytu. Gwintownik nazywany jest wykańczaniem, numerem trzecim lub jak w naszym przypadku „Bottoming”. Na chwycie tego gwintownika muszą być podane następujące cechy: wymiar gwintu, podziałka gwintu, tolerancja gwintu oraz numeru katalogowego EDP.

Jest zasadą, że wszystkie gwinty w wersji drobnozwojnej mają w swoim komplecie tylko dwa gwintowniki ręczne. Oznacza to, że gdy chcemy wykonać gwint metryczny drobnozwojny „MF”, gdy chcemy zrobić calowy zunifikowany gwint drobnozwojny „UNF”, lub gdy chcemy zrobić gwint calowy rurowy Whitworth’a „G”, to wszystkie komplety mają tylko dwie sztuki ręcznych gwintowników.
Pierwszy gwintownik kompletu 2 sztukowego ma na swoim chwycie laserem naniesione znakowanie w postaci jednego paska dookoła chwytu. Gwintownik nazywany jest wstępnym, numerem pierwszym, czasem zdzierakiem lub jak w naszym przypadku „First”. Na chwycie tego gwintownika dodatkowo wykonuje się cechy: wymiaru gwintu, numeru katalogowego EDP.
Drugi gwintownik kompletu 2 sztukowego nie ma na swoim chwycie żadnego znakowania w postaci pasków dookoła chwytu. Gwintownik nazywany jest wykańczakiem lub jak w naszym przypadku „Bottoming”. Na chwycie tego gwintownika muszą być podane następujące cechy: wymiaru gwintu, podziałki gwintu, tolerancji gwintu oraz numeru katalogowego EDP.
Wszystkie wymienione dotąd komplety gwintowników są z grupy materiałowej „GS” czyli uniwersalnego zastosowania gwintowników ręcznych. Gwintowniki te wykonują różnego rodzaju gwinty M, M-LH, UNC, W, MF, UNF, i G produkowane są ze stali HSS (stal szybkotnąca narzędziowa).

Jednak w pracach ślusarskich dla gwintowników ręcznych, zdarzają się w obróbce detale drogie (matryce, wykrojniki, formy itd.), lub gdy użytkownik nie ma wprawy, a jest konieczność obligatoryjna zrobienia prostopadłego dobrego gwintu. Wtedy stosujemy inne gwintowniki ręczne w kompletach 3 sztukowych. Do obróbki materiałów jak stal nierdzewna, kwasoodporna, stali stopowych o większej zawartości chromu stosujemy nasze gwintowniki ręczne z grupy „GS VA”. Natomiast do obróbki stali stopowych o twardościach do 37 HRc stosujemy gwintowniki ręczne z grupy „VG”.
Oba wykonania tych ręcznych kompletów gwintownikowych mają konstrukcję posiadającą pilota na pierwszym gwintowniku z kompletu. To bardzo ułatwia wykonanie gwintu w otworze prostopadle do obrabianej powierzchni. Obie serie „GS VA” oraz „VG” wykonane są ze stali HSS-E (stal szybkotnąca narzędziowa o zawartości kobaltu około 5%).

Do wszystkich kompletów 2 sztukowych i 3 sztukowych gwintowników ręcznych jest jedna podstawowa zasada. Tylko gwintownik wykańczak, numer ostatni z kompletu lub jak w naszym przypadku „Bottoming” wykonuje prawidłowo konkretny wymiar gwintu i jego tolerancję. Dlatego tylko na tym gwintowniku znajdziemy pełny opis jako: wymiar gwintu, podziałkę gwintu, tolerancje gwintu oraz numer katalogowy EDP.

Firma YG-1 produkuje gwintowniki ręczne w kilku odmianach i wykonaniach. Wszystko jest uzależnione od zastosowania narzędzi. Przedstawione rozwiązania są najczęściej stosowanymi wykonaniami uniwersalnymi oraz dwoma wykonaniami dedykowanymi do konkretnych aplikacji.
Te uniwersalne zastosowania pozwalają stosować gwintowniki ręczne wszędzie tam, gdzie jest produkcja jednostkowa, średnio seryjna lub mało powtarzalna.
Gwintowniki dedykowane stosujemy wszędzie tam, gdzie w niewielkiej produkcji są detale które mają dużą wartość, lub zależy nam na wykonaniu poprawnie gwintu.
Wymienione komplety gwintowników ręcznych stosowane są w przemysłach aerospace, machinery, die & mold itd.

Przedstawione komplety gwintowników ręcznych są bardzo popularnymi pozycjami w szerokiej ofercie YG-1 Poland, a wszystkie znajdują się w katalogu YE22 EUROPE 2022/2023.

W pliku znajdziecie wszystkie gwintowniki ręczne.


W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.


Opracowanie artykułu:

Andrzej Cieplak
Product manager – narzędzia obrotowe, wiercenie, gwintowanie