Monolit czy frez na płytki?


Nierzadko klienci zwracają się z prośbą o dobór narzędzi skrawających pod konkretny produkt.
Z reguły dotyczy to elementów produkowanych w dużej ilości.
W takim wypadku jest jasne kryterium którym trzeba się kierować – wydajność i cena za jeden detal.
Znany jest materiał, jego stan wyjściowy, stan maszyny itd. Dobór narzędzi w takiej sytuacji nie stanowi problemu.
Sytuacja jest trudniejsza jeżeli mamy do czynienia z niedużą firmą świadczącą usługi w zakresie obróbki skrawaniem. Z reguły występuje u nich szeroka gama materiałów z różnych źródeł, maszyny w różnym stanie i operatorzy o różnym poziomie świadomości.
Rozważmy tu samo frezowanie, bo pod kątem doboru narzędzi jest bardziej złożone od toczenia.
Rozważmy same frezy trzpieniowe, bo frezowanie płaszczyzn to oczywiście płytki wymienne.
Pierwsze pytanie to czy narzędzie składane (narzędzia na płytki wymienne) jest tańsze on monolitycznego?
Płytki wymienne mają zawsze kilka krawędzi i gdy jedna się stępi, obracamy płytkę. Narzędzie monolityczne musimy wysłać do ostrzenia, pokrywania itd.

Jednak narzędzie składane ma swoje słabe strony
•    Trzonek narzędzia wykonany jest ze stali. Jest mniej sztywny niż węglik więc bardziej się ugina.
•    Zarówno gniazda jak i płytki wykonane są z pewną tolerancją. Te tolerancje się na siebie nakładają.
•    Płytka mocowana śrubą musi gdzieś się zmieścić, więc poniżej pewnych średnic narzędzie jest niewykonalne lub będzie w całym okresie eksploatacji nastręczało różnych problemów. Czasem tak przyziemnych jak gubienie maleńkich śrubek.

Z drugiej strony, narzędzia monolityczne o większych średnicach są bardzo drogie już z uwagi na sam koszt surowca. Dlatego można przyjąć że do obróbki zgrubnej w miarę możliwości (średnica itp.) lepiej stosować narzędzie na płytki. Generalnie powyżej średnicy 16mm monolit może okazać się nieopłacalny, chyba że jego sztywność jest nie do zastąpienia.
Monolityczne frezy zgrubne do frezowania trochoidalnego są bardzo wydajnym rozwiązaniem. Jednak na dłuższą metę prawidłowo użyty frez składany do szybkich posuwów (High Feed Cutter) okaże się korzystniejszym rozwiązaniem.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na narzędzie na płytki wymienne, stajemy przed dylematem doboru gatunku węglika i geometrii płytki.
Jeżeli użytkownik upiera się przy jednej płytce do wszystkiego, musimy mu wytłumaczyć że nie ma dobrego rozwiązania do wszystkiego. Im mniej rodzajów płytek będzie używał, tym więcej kompromisów będzie musiał zawrzeć.
Załóżmy że zakład produkuje elementy ze stali ulepszanych, stali nierdzewnych oraz z metali nieżelaznych. Do tego samego freza musimy mieć minimum trzy płytki i stosować trzy różne zestawy parametrów skrawania. Także strategie frezowania mogą okazać się różne.
Tego się nie przeskoczy.

Naszą rolą jako producenta i doradcy jest pokazanie użytkownikowi jakie uzyska efekty narzędziem uzbrojonym w prawidłowe płytki oraz jak ważna jest sama strategia obróbki.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kontakt

Opracowanie artykułu:

Lech Wyród
Product manager – narzędzia płytkowe