Wiertła stalowe (część 1)


Wykonanie NWKa, DIN 338.

Seria wierteł GOLD – P jest najbardziej popularną serią wierteł w YG-1 Poland. Seria ta ma charakterystycznie naniesioną powłoką azotku-tytanu TiN (powłoka tylko na fragmencie części roboczej). Wygląda to tak, jakby wiertło to było tylko końcówką części roboczej zanurzone w powłoce TiN o żółtym kolorze. Wykonanie wierteł EDP.: DLGP195 jest ze stali narzędziowej z zawartością kobaltu i dodatkowych śladowych pierwiastków wolframu i wanadu, które daje pełne oznaczenie i wykonanie HSS-E.

Zastosowanie: obróbka stali stopowych, nierdzewnych, kwasoodpornych, materiały takie jak stopy tytanu i inconel.

Drugie najbardziej popularne wiertła serii GOLD – P, to wykonanie EDP.: D1GP125. Wiertła wykonane są ze stali narzędziowej HSS i różnią się geometrią i kątem wierzchołkowym. Wiertła te również mają charakterystycznie naniesioną powłoką azotku-tytanu TiN (powłoka tylko na końcówce części roboczej).

Zastosowanie: obróbka stali niestopowych i stopowych, żeliwa szare, żeliwa ciągliwe.

Kolejne wiertła EDP.: D2105 oraz EDP.: DL105 mają taka samą geometrią i wierzchołki wiertła. Mają za to różne wykonanie.
Wiertła serii D2105 wykonane są ze stali podobnej co produkowane w YG-1 frezy stalowe HSS-Co8. Zawartość dodatków stopowych w stali narzędziowej jest 8% kobaltu. Co znacznie zwiększa odporność pracy w podwyższonych temperaturach i można te wiertła wielokrotnie ostrzyć.

Wiertła serii DL105 są wykonane ze stali narzędziowej o normalnej zawartości kobaltu, czyli są HSS-E.

Zastosowanie: obróbka stali niestopowych i stopowych, oraz materiały trudne w obróbce takie jak tytan i inconel.

Wiertło serii D1105 jest wiertłem ekonomicznym (tanim). Wiertło to wykonane jest ze stali narzędziowej HSS. Cechą charakterystyczną tych wierteł jest posiadanie na całej powierzchni wiertła zabezpieczenia w postaci warstwy oksydy (kolor czarny).

Zastosowanie: obróbka stali niestopowych i stopowych, stale tzw czarne, żeliwa szare lub ciągliwe.

Kolejne wiertło serii DL508 również ma wykonanie indywidualne. W tym przypadku jak spojrzymy na wykonanie luk wiórowych. Charakterystyczną cechą tych wierteł są głębokie luki wiórowe, które mieszczą więcej wiórów. Specjalna geometria daje większą trwałość podczas obróbki.

Zastosowanie: obróbka stali niestopowych, żeliwa szare, ciągliwe, specjalnych stopach aluminium lub stopach magnezu, dobrze sobie radzi w obróbce tzw. ZnAlu i materiałów długo wiórowych.

Następne wiertła serii D1100 również mają wykonanie charakterystyczne. Tu również spójrzmy ma luki wiórowe wiertła. Kąt skrętu luk wiórowych jest mały i bardzo charakterystyczny, co w połączeniu z geometrią wiertła daje zwiększenie trwałości.

Zastosowanie: Wiercenie materiałów kruchych i krótko wiórowych, np.: wiercenie mosiądzu, brązu, brązu fosforowego i stopów magnezu.

Tak wiele wykonań wierteł NWKa, DIN 338 z przeznaczeniem do obróbki różnych materiałów, do zastosowań ekonomicznych, jak i wydajnych, daje możliwość klientom YG-1 Poland dobranie wierteł pod konkretne potrzeby. Pragniemy podkreślić, że są to tylko wybrane wykonania wierteł NWKa, DIN 338. Wszystkie wiertła YG-1 są szlifowane. Pełna oferta wykonań wierteł znajduje się w katalogu YG-1.

Jeśli pojawią się dodatkowe pytania w zakresie wierteł stalowych, to nasi doradcy techniczni są do Waszej dyspozycji kontakt


Opracowanie artykułu:

Andrzej Cieplak
Product manager – narzędzia obrotowe, wiercenie, gwintowanie