Przybliżenie grup asortymentowych gwintowników.

Co użytkownikom narzędzi mówi takie znakowanie? Po co jest to robione?

Wszyscy znaczący producenci narzędzi do gwintowania cechują swoje narzędzia kolorowymi paskami na chwycie. YG-1 jako światowy lider w produkcji narzędzi również w ten sposób wyróżnia swoje produkty.


Czarny pasek na chwycie dla znakowania gwintowników COMBO oraz New PRIME mających zarys gwintu na narzędziu opatentowany przez YG-1. Geometria ta, zabezpiecza narzędzia przed nadmiernym wkręcaniem w otwór i rozbijaniu gwintu w momencie wkręcania gwintownika. Gwintowniki COMBO występują bez powłoki z warstwą VAP lub z powłoką jednowarstwową TiN (azotek-tytanu). Natomiast gwintowniki New PRIME mają powłokę wielowarstwową na bazie AlCrNa.
Grupa obrabianych materiałów „MU”  ma szerokie spektrum zastosowania. Gwintowniki przeznaczone są do pracy w zastosowaniu uniwersalnym i obrabiają stale węglowe, stale automatowe, stale niestopowe, stale stopowe, stale nierdzewne i kwasoodporne, aluminium i jego stopy, oraz żeliwa (ciągliwe, sferoidalne i szare).

Gwintowniki COMBO można stosować do maszyn konwencjonalnych (gwinciarki) jak i do maszyn sterowanych numerycznie (CNC). Narzędzia COMBO można zamocować w oprawce na sztywno. Jednak największą trwałość gwintowników uzyskuje się w oprawkach z kompensacją osiową. Gwintowniki New PRIME mogą być mocowane w oprawkach na sztywno lub w oprawkach z kompensacją. Jednak zastosowanie oprawek synchro produkcji YG-1, daje największą trwałość.
Gwintowniki SYNCHRO to jedyne gwintowniki bez paska i dają również informacje użytkownikowi jak powinny pracować i co powinny obrabiać. Występują z powłoką jednowarstwową TiN (azotek-tytanu) lub powłoką wielowarstwową TiCN (węglo-azotek-tytanu).
Grupa materiałów obrabianych to stale węglowe, stale automatowe, stale niestopowe, stale stopowe, stale nierdzewne i kwasoodporne, aluminium i jego stopy, oraz żeliw (ciągliwe, sferoidalne i szare).

Zastosowanie jest bardzo podobne jak w we wcześniejszej grupie „MU” jednak tu cała geometria tych narzędzi SYNCHRO powstała, żeby pracować szybko i wydajnie.
Przykładowo: dla głębokości gwintu 1 x D, w sztywnym i nie mającym luzów układzie (oprawka, narzędzie, obrabiany materiał), mamy następujące prędkości skrawania Vc:  
•    dla stali niestopowych prędkość Vc jest w przedziale 25 – 40 m/min.
•    dla stali niskostopowych prędkość Vc jest w przedziale 10 – 23 m/min.
•    dla stali nierdzewnych i kwasoodpornych prędkość Vc jest w przedziale 25 – 33 m/min.
•    dla aluminium i jego stopów zalecana prędkość jest Vc w przedziale 25 – 40 m/min.
•    dla żeliw (ciągliwe, sferoidalne i szare) zalecana prędkość jest Vc w przedziale 13 – 28 m/min.
Przy wykonywaniu głębszych gwintów lub przy obróbce materiałów twardszych do 35 HRc, trzeba stosować redukcję obrotów (parametry obrotowe schodzą w dół). Największą trwałość gwintowników SYNCHRO można łatwo uzyskać po zastosowaniu oprawek synchro produkcji YG-1.
Gwintowniki maszynowe z żółtym paskiem na chwycie w grupie GENERAL mają standardową geometrię i wykonanie. Narzędzia te można stosować do maszyn konwencjonalnych (gwinciarki) jak i do maszyn sterowanych numerycznie (CNC). Gwintowniki maszynowe produkowane są bez powłoki lub z powłoką jednowarstwową TiN (azotek-tytanu).
Grupa materiałów obrabianych to stale węglowe, stale automatowe, stale niestopowe, stale stopowe, stale nierdzewne i kwasoodporne, aluminium i jego stopy, oraz żeliw (ciągliwe, sferoidalne i szare).

Zastosowanie jest bardzo podobne jak w we wcześniejszej grupie „MU” i „SYNCHRO” jednak w tej grupie mamy narzędzia, które są wykonane standardowo i pracują na standardowych niewygórowanych parametrach (parametry o 50% niższe, niż podane wyżej wykonanie „Synchro”).
W grupie GENERAL znajdują się gwintowniki ręczne metryczne o podziałce normalnej „M” i calowe „UNC”, „BSW”, które mają wykonanie 3 sztukowe w komplecie. Natomiast gwintowniki metryczne o podziałce drobnozwojnej „MF” i calowe „UNF” mają wykonania 2 sztukowe w komplecie.
Gwintowniki z czerwonym paskiem na chwycie które są w grupie STEEL.
Przede wszystkim te gwintowniki mają dedykowaną geometrię do wydajnej pracy w bardziej wymagających materiałach. Narzędzia są wykonane albo ze stali szybkotnącej kobaltowej HSS-E, albo ze stali szybkotnącej proszkowej HSS-PM. Produkowane są bez powłoki lub z powłoką jednowarstwową TiN (azotek-tytanu), lub z powłoka wielowastwową TiAlN (glinko-azitek-tytanu).
Grupa materiałów obrabianych to stale niskostopowe, stale wysokostopowe, stale narzędziowe.
Generalnie gwintowniki pracują w materiałach o twardości w przedziale 28 – 36 HRc.Gwintowniki z geometrią „VG” bardziej przeznaczone są do maszyn sterowanych numerycznie (CNC), na których nie ma luzów. Narzędzia te można zamocować w oprawce na sztywno. Jednak największą trwałość gwintowników uzyskuje się w oprawkach z kompensacją osiową dobranych odpowiednio do twardości obrabianego materiału.
Gwintowniki z czerwonym paskiem na chwycie, które są w grupie HARDENED.
Narzędzia te mają dedykowaną geometrię do pracy w materiałach poddawanych ulepszeniu cielnemu lub materiałach dostarczanych w stanie ulepszonym w przedziale twardości 32 – 55 HRc. Gwintowniki te są wykonane albo ze stali szybkotnącej kobaltowej HSS-E albo z monolitu węglika spiekanego VHM. Narzędzia produkowane są bez powłoki lub z warstwą VAP lub powłokami wielowarstwowymi TiCN (węglo-azotek-tytanu) lub TiAlN (glinko-azotek-tytanu)..
Grupa materiałów obrabianych to stale niskostopowe, stale wysokostopowe, stale narzędziowe które zostały poddane ulepszeniu cieplnemu.
Głównie gwintowniki pracują w materiałach o twardości w przedziale 32 – 55 HRc. Gwintowniki z geometrią „HR” bardziej przeznaczone są do maszyn sterowanych numerycznie (CNC) na których nie ma luzów i mocowanie jest sztywne.
Gwintowniki z zielonym paskiem na chwycie, które są w grupie INOX.
Narzędzia te mają dedykowaną geometrię do pracy w stalach nierdzewnych, kwasoodpornych. Gwintowniki są wykonane albo ze stali szybkotnącej kobaltowej HSS-E, albo ze stali szybkotnącej proszkowej HSS-PM. Narzędzia produkowane są bez powłoki lub z warstwą VAP lub powłokami wielowarstwowymi TiCN (węglo-azotek-tytanu) lub Hardslick łączącą (TiAlN,  glinko-azotek-tytanu z WC/C, węglikiem-wolframu). Jedne z pierwszych gwintowników łączące możliwość obróbki kilku grup materiałowych dla jednego rodzaju narzędzia.
Główne materiały obrabiane w tej grupie to stale nierdzewne i stale kwasoodporne. Dodatkowo można obrabiać miękkie stale węglowe, niestopowe dające długi wiór.
Dedykowana klientom, którzy więcej obrabiają stali nierdzewnych i kwasoodpornych, a stale zwykłe węglowe zdarzają się rzadziej.

Główne materiały obrabiane w tej grupie to miękkie stale węglowe, niestopowe dające długi wiór. Dodatkowo można obrabiać stale nierdzewne, stale kwasoodporne.
Dedykowana klientom, którzy więcej obrabiają stali zwykłych, ale miękkich, węglowych, niestopowych, a stale kwasowe zdarzają się rzadziej.

Z połączenia tych dwóch oddzielnych grup ”VA” i „NW”, w których przewagę mają jedne bądź drugie stale, powstała grupa „VA/NW” dająca jednemu narzędziu możliwość pracy w obu rodzajach stali. 
Główne materiały obrabiane w tej grupie to stale nierdzewne, stale kwasoodporne, miękkie stale węglowe, niestopowe dające długi wiór.
Grupa gwintowników dedykowana klientom, którzy mają w produkcji zmienne materiały  i raz w obróbce jest stal czarna, czasem stal „45”, a czasem klient obrabia nierdzewkę 304.
Takie rozwinięcie produktów YG-1, daje nam możliwość dobrania każdemu klientowi, jednego rodzaju gwintowników, odpowiednich do jego produkcji w połączeniu z różnymi obrabianymi materiałami.
Gwintowniki z białym paskiem na chwycie które są w grupie CAST IRON.
Narzędzia te mają dedykowaną geometrię i są specjalnie wykonane do pracy w żeliwach (żeliwo szare, żeliwo sferoidalne, żeliwo ciągliwe). Wszystkie gwintowniki z tej grupy mają luki wiórowe proste z nakrojem Form „C” (2 – 3 podziałki gwintu). W swoim wykonaniu narzędzia te mają grubszą średnicę rdzeniową i są przez to sztywniejsze i mniej podatne na złamania. Gwintowniki są wykonane albo ze stali szybkotnącej kobaltowej HSS-E i posiadają jedno wykonanie z monolitu węglika spiekanego VHM. Narzędzia produkowane są bez powłoki lub posiadają warstwą NITRIDE lub mają powłoki jednowarstwowe TIN ( azotek-tytanu) lub mają powłoki wielowarstwowe TiCN (węglo-azotek-tytanu) lub TiAlN (glinko-azotek-tytanu).
Główne materiały obrabiane w tej grupie to żeliwa ze szczególnym uwzględnieniem żeliwa szarego, żeliwa sferoidalnego i żeliwa ciągliwego.
Gwintowniki z grupy „GG” można stosować do maszyn konwencjonalnych (gwinciarki) jak i do maszyn sterowanych numerycznie (CNC).

Gwintowniki z niebieskim paskiem na chwycie, które są w grupie ALU.
Narzędzia te mają dedykowaną geometrię bardzo agresywną i są specjalnie wykonane do pracy w aluminium, stopach aluminium, miedzi, stopach miedzi i obrabiają brąz oraz mosiądz. Specjalna konstrukcja zarysu gwintu M-Az umożliwia pracę w profilach aluminiowych obrabianych na maszynach typu ploter. Maszyny te podają chłodziwo w minimalnej ilości, tworząc mgłę olejową, która powoduje uszkodzenia standardowych gwintowników. Jednak po licznych uruchomieniach gwintowników YG-1 z geometrią M-Az takich objawów klienci nie zaobserwowali i z powodzeniem stosują te gwintowniki przy swoich procesach produkcyjnych.  
Główne materiały obrabiane w tej grupie to aluminium i stopy aluminium.


Główne materiały obrabiane w tej grupie to miedź, stopy miedzi, które wchodzą w skład szerokiej gamy materiałów kolorowych jak brąz oraz mosiądz.

Gwintowniki z grup „Al” i „Ms” można stosować do maszyn konwencjonalnych (gwinciarki), do maszyn sterowanych numerycznie (CNC), jak i z powodzeniem zakładać na plotery.

Gwintowniki z fioletowym paskiem na chwycie, które są w grupie Ti Ni.
Przede wszystkim gwintowniki te mają dedykowaną geometrię do wydajnej pracy w bardziej wymagających materiałach jak tytan i nikiel oraz ich stopów. Specjalna konstrukcja YG-1 dała możliwość zastosowania geometrii zarysu gwintu M-Az w obróbce tak wymagających materiałów. Narzędzia Ti Ni wykonane są tylko ze stali szybkotnącej proszkowej HSS-PM. Produkowane gwintowniki są bez powłoki lub mają warstwę VAP lub są z powłoka wielowastwową TiAlN (glinko-azitek-tytanu). Kolejne rozwiązanie YG-1 dla gwintowników dające możliwość łączenia obróbki kilku grup materiałowych dla jednego rodzaju narzędzi.
Grupa materiałów obrabianych to stopy tytanu, stopy żaroodporne. Dodatkowo można je wykorzystywać w stalach niskostopowych,  wysokostopowych i stalach narzędziowych.


Główna grupa materiałów obrabianych to stale wysokostopowe oraz stopy żaroodporne.


Z połączenia tych dwóch oddzielnych grup, ”Ti” i „Ni”, w których przewagę mają jedne bądź drugie gatunki materiałów powstała grupa „Ti/Ni” dająca jednemu narzędziu możliwość pracy w szerokim spektrum materiałów trudno obrabialnych.
Grupa materiałów obrabianych to stopy tytanu, stopy żaroodporne, stale niskostopowe, stale wysokostopowe, stale narzędziowe.
Takie rozwinięcie produktów YG-1, daję nam możliwość dobrania każdemu klientowi, jednego rodzaju gwintowników, odpowiedniego do produkcji klienta w połączeniu z różnymi obrabianymi materiałami.
Gwintowniki w tych wykonaniach bardziej przeznaczone są do maszyn sterowanych numerycznie (CNC) na których nie ma luzów. Narzędzia te można zamocować w oprawce na sztywno. Jednak największą trwałość gwintowników uzyskuje się w oprawkach z kompensacją osiową dobranych odpowiednio do twardości obrabianego materiału.
Tak więc przedstawiony program YG-1 na gwintowniki, przekazany do różnych klientów końcowych lub dystrybucji, pozwala optymalnie dobrać narzędzia do potrzeb, wymogów i możliwości klientów.
Każdy kolor paska lub jego brak na chwycie coś oznacza i podpowiada użytkownikowi zastosowanie gwintowników. Klienci, dzięki takiemu znakowaniu gwintowników wiedzą o możliwości pracy w różnych materiałach lub pracy tylko w jednym wąskim segmencie obrabianych materiałów. Taka informacja daje również możliwość optymalizacji podczas zamiany gwintownika uniwersalnego na narzędzie wydajniejsze aplikacyjne.
Elastyczność doborów gwintowników uniwersalnych w połączeniu z narzędziami aplikacyjnymi, specjalnie dedykowanymi daje bardzo szerokie możliwości zastosowania produktów YG-1.

Opracował:
Inżynier Produktów do gwintowania
Andrzej Cieplak

Jeżeli macie dalsze pytania, jesteśmy do Waszej dyspozycji kontakt