W dzisiejszych czasach producenci maszyn oferują swoim Klientom maszyny CNC w wysokich standardach precyzyjności. Należy mieć na uwadze, że nie tylko precyzja samej maszyny jest ważna ale także to, jak jest mocowane narzędzie, aby uzyskać odpowiednie dokładności.
Panuje powszechna opina, że oprawki hydrauliczne są trudne w obsłudze, delikatne przy ustawianiu i przede wszystkim drogie w zakupie. Czy rzeczywiście tak jest?
Technologia hydraulicznego rozprężania w oprawkach narzędziowych ma wiele zalet, takich jak minimalne bicie, powtarzalność, elastyczny zakres mocowania, łatwa obsługa i tłumienie drgań.

Oprawki hydrauliczne są idealne do operacji obróbczych, które wymagają wysokiej dokładności. Wiercenie, rozwiercanie, frezowanie wykończeniowe, a także operacje z użyciem narzędzi specjalnych. Oprawki te są idealnym rozwiązaniem do precyzyjnej obróbki w medycynie, lotnictwie, motoryzacji oraz matrycach i formach.

Bardzo wszechstronne oprawki hydrauliczne mają dużą różnorodność średnic, jako oprawki o bezpośredniej średnicy mocowania lub z zastosowaniem tulei redukcyjnych do wykorzystania wielu narzędzi z jedną oprawką.
Oprawki hydrauliczne wykorzystują zbiornik oleju w celu wyrównania ciśnienia mocowania wokół narzędzia. Po umieszczeniu narzędzia w uchwycie i przekręceniu śruby do środka, ciśnienie oleju wzrasta, powodując rozszerzenie się membrany, aby zacisnąć chwyt narzędzia. Bardzo ważną sprawą jest tutaj zastosowanie narzędzi z chwytem walcowym. Narzędzia z chwytem typu Weldon z uwagi na wcięcie mocowania mogą uszkodzić membranę zaciskową.
Moment siły zacisku w oprawkach YG-1

Zalety oprawek hydraulicznych:

  •  tłumienie wibracji: olej hydrauliczny zawarty w oprawkach tłumi drgania, co skutkuje mniejszą wibracją. Prowadzi to również do lepszej jakości powierzchni i zapobiega mikrowypryskom na krawędzi tnącej narzędzia.
  • powtarzalność: w oprawkach hydraulicznych osiągnięto najlepszą dokładność bicia i powtarzalność poniżej 0,003 mm. Przekłada się to bezpośrednio na wzrost trwałości narzędzia.
  • łatwa obsługa i wymiana narzędzia: mocowanie narzędzia można wykonać szybko i bezpiecznie za pomocą klucza imbusowego. Usprawnienie procesu wymiany narzędzi zmniejsza nieproduktywne ustawianie i przestoje maszyny.
  • elastyczny zakres mocowania: w przypadku stosowania tulei, oprawki hydrauliczne obejmują zakres mocowania od 3 do 32 mm.
  • kompatybilność: oprawki hydrauliczne można łączyć ze wszystkimi popularnymi interfejsami obrabiarek.

Poprzez swoje zalety jak powtarzalność oraz tłumienie drgań można wydłużyć żywotność narzędzia nawet o 30%. Prostota w obsłudze oraz bardzo dobra cena oprawek hydraulicznych YG-1 sprawia, że są potężnym wsparciem dla każdego zakładu mechanicznego, który chce poprawić swoją precyzyjną obróbkę.

Jeżeli macie dalsze pytania, jesteśmy do Waszej dyspozycji : kontakt